Mevlid; doğum zamanı demektir. Peygamberimizin doğumu ve bunu anlatan eser anlamında kullanılır.

Kutlu Doğum Haftası 1989 yılından beri kutlanmaktadır.Peki kutlanma fikri nasıl doğmuştur?

Hepimizin bildiği gibi Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, asırlardır milletimiz tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı. Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutluyordu.
Süleyman Çelebi’nin kaleme aldığı Vesiletü’n Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir.
Yüce dinimiz, huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir.

Gelenek haline gelen Kutlu Doğum Haftasının amacı nedir?

Mevlidi, Türk kültürünün sağlam bir mesnedi, milletimizi birlik ve bütünlük içinde aydınlık geleceğe taşıyacak sağlam bir gelenektir. Hafta dolayısıyla hazırlanan programlar belirlenirken gözetilen gaye hep bu olmuştur.
Takip ettiğimiz geleneğin gücü ve bunun hâlâ milletimizin gönlünde dipdiri yaşaması, gelecek için bizleri umutlandırmaktadır. Yüzyıllardır görülmüştür ki Türk Milleti inançlıdır, hoş görülüdür, dinî inançlarını bir kavga konusu olarak değil, barış ve huzur kaynağı olarak görmektedir.
Mevlid’le ifadesini bulan kültür atmosferi, bu geleneğin devamıdır. 1989’dan beri icra ettiğimiz programlardan devşirdiğimiz fikir ve kültür iklimi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın hayırlı bir yolda olduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki, insanlık için en güzel rehber; bütün güzellikleri bünyesinde toplayan ve güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilen Hz. Peygamber, model ise Peygamberimizin insanlığa sunduğu modeldir. Çünkü O, tam bir anarşi ve kargaşa ortamında, insanlık için bir güneş olmuş, çirkinlikleri güzelliklere tebdil etmiştir. İnsanlık O’nun getirdiği yüce değerler ve prensipler doğrultusunda büyük medeniyetler kurmuş, kaybedilen haklarına kavuşmuş, fıtratında var olan yüce değerlerin farkına varmış, kadın erkek Allah’ın ve cemiyetin huzurunda eşit olmanın hazzını tatmıştır.
İslam medeniyeti Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinden kaynaklanan, evrensel ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi anlayış üzerine bina edilmiştir. Zira İslam Medeniyetinin esası, İslam dininin hikmet ve adaleti üzerine kurulmuş olduğundan, ilmi ve irfanı öğretmiş, zulmü ve zoru yasaklayarak, haksızlıklara karşı koymayı hedef almıştır. Şurası bir gerçektir ki Cenab-ı Hak, insanın kendisi ile olan ilişkisini iman ve ibadete bağladığı halde, insanın diğer insanlar ve eşya ile ilişkilerini ahlak ve hukuk kurallarına bağlamıştır. Kamil bir insan, bu ilişkilerini yerli yerince ve dengeli bir biçimde yapan kişidir. İşte Hz. Muhammed, bunu sağlayan ve bize örnek olan insandır.

Türkiye Diyanet Vakfı, örnek insan Hz. Muhammed’in evrensel prensiplerini ve insanlığa getirdiği yüce değerleri, günümüz şartlarını da dikkate alarak insanlığa ulaştırmak amacıyla Kutlu Doğum Haftası’nı ihdas etmiştir.
2010 yılı Kutlu Doğum Haftası’nda ne gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor?

Kutlu Doğum Haftası programlarında yer alan faaliyetler

-"Üçüncü Bine Girerken Türkiye" konulu bir sempozyum yapılacaktır.
— Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da "İslâmi Araştırmalar Ödülü" yarışması gerçekleştirilecektir.
— Türkiye genelinde "İslâm ve Çalışma" konusunda panel ve konferanslar düzenlenecektir. — Yine bu yıl Üniversite gençliğinin katılacağı "Açık Oturum", lise gençliğinin katılacağı
"Münazara" ve bütün gençlerimizin katılabileceği "Şiir ve Müzik Şöleni" düzenlenecektir. Bu şölende gençlerin ilgi gösterdiği şairler şiir okuyacak, ses sanatçıları ve ozanlar da bestelerini
Seslendireceklerdir.
— Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kutlu Doğum Haftası yurtdışında da çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu sene Bakü, Osh ve Aşkabat’da mahallindeki ilahiyat fakültelerinin öğretim üyelerinden 3’er kişi, Üsküp, Bahçesaray, Kosova ve Kıbrıs’ta ise Türkiye’den gönderilecek 2’şer kişilik ekiplerce, Kazan’da ise Moskova Din Hizmetleri Müşaviri ve Türkiye’den gönderilecek bir temsilcinin katılımı ile panel ve konferanslar düzenlenecektir. Ayrıca Avrupa ülkelerinde Kutlu Doğum Haftası programları icra edilecektir.
— Çocuklara yönelik olarak, "Çocuk Şarkıları ve İlahileri Güfte Yarışması" başlattık. Bu yarışma gazete ilanlarıyla tüm yurda duyuruldu. Yarışma neticesinde çok güzel güftelerin
Çıkacağını ümit ediyoruz.
— Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencileri araştırmaya teşvik etmek amacıyla "İslam ve Çalışma" konulu bir yazı yarışması düzenledik. Bu yarışma için Diyanet İşleri
Başkanlığımız ile işbirliği yapılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencilerin yarışmaya katılmaları teşvik edilecektir.
— İlköğretim çağındaki çocuklarımızın Kutlu Doğum Haftasına ilgilerinin çekilmesi ve çocuklarımızın dini duygularını şiirle ifade etmelerini temin amacıyla "İlköğretim Okulları Arası Dini Nitelikli Şiir Yarışması" düzenledik.
— Balkan, Kırım ve Kıbrıs Türkleri Arasında "Dini Muhtevalı Şiir" yarışması da bu yılki faaliyetleri arasında yer almaktadır.
Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı

------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 Nisan ( Kinderfest ) Programı 24/25 . 04 .2010  Derneğimizde

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 Mayis Geçlik Spor Bayramı ( Sportfest ) 22/23. 05.2010 Kaufungen Steinertsee

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DUYURU

Değerli misafirlerimiz bildiğiniz gibi  01.01.2010 Tarihinden ihtibaren Pasaport harçlarında değişiklik oldu.

6 Aylık = 24.-€

1 Yıllık = 34.-€

2 Yıllık = 57.-€

3 Yıllık = 81.-€

4 & 5 Yıllık = 115.-€  olmuştur.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frankfurt Başkonsolosluğu Kassel Ziyaretinde

                                                             10 yıllık pasaportlar yolda

Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı dün Kassel’deki göçmen kuruluşlarını ziyaret etti. DİTİB’e bağlı Hacı Bayram Camisin’ndeki akşam yemeğinde de dernek temsilcileri ile biraraya gelen Saygılı, yakında on yıllık pasaport uygulamasına geçileceği, Konsolosluk binasının gurur duyulacak fiziki bir mekan haline getirileceğinin müjdesini verdi. Gecenin geç saatlerine kadar dernek başkanlarının sorularını cevaplayan Saygılı, “Vatan haini olduğumuz için değil, Lobi gücü olduğu için Alman vatandaşlığına geçişi destekliyoruz” dedi. Asimilasyona kesinlikle karşı olduklarını vurgulayan Saygılı, uyumdan yana olduklarını, Alman kurum ve kuruluşları ile çalışmayı önemsediklerini belirtti. Telefonla konsolosluğa ulaşılamadığından şikayetçi olan vatandaşlara, “yoğun çalışma temposu ve sınırlı personelle bunu yapmanın güç olduğu” cevabını verdi. Kayıtlı 250.000, Alman vatandaşı olmuş ve ülkeye kaçak girmişlerle birlikte yaklaşık 300.000 T.C. vatandaşına hizmet veren Frankfurt Başkonsolosluğu, konsolosluk işlemlerini kolaylaştırmak için E-Konsolosluk işlemlerini kolaylaştırmayı planlıyor. Bunun için Kassel, Marburg, Giessen, Fulda gibi uzak kentlerdeki DİTİB ve diğer kitle derneklerini bu işlemler için kullanmayı planlıyor. Daha önce 300 olan E-Mail üye sayısının 1700’e çıktığını belirten, Konsolos Ferit Orçun Başaran, bu da ilginin arttığını gösteriyor dedi. E-Konsolosluk için üyeliği cazip hale getirmek amacıyla, üyelere saat 14.00 ile 16.00 arasında işlemlerin yapılmasında öncelik verilecek. Ayrıca, Kassel gibi uzak kentlerden gelenler için fiş alma süresi 10.30 yerine 12.00’ye kadar uzatılacak. Bir diğer değişiklik de konsolosluğa telefonla girme yasağının kaldırılmış olması. Kassel gibi bazı kentlerde Frankfurt Başkonsolosluğu’na bağlı konsolosluklar kurma çalışmalarının yapıldığı belirtilen toplantıda, bunun politik bir süreç olduğu ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin bir şey söylenemeyeceği de ifade edildi.

E-Konsolosluk

Değerli Misafirlerimiz 16.02.2009 Tarihinden ihtibaran  Derneğimizde Konsolosluk hizmetleri başlamıştır.

1.Pasaport , Doğum , Nufus , Evlilik , Askerlik , Noterlik , Vatandaşlık ile ilgili başvurularınızı artık internette de yapabilirsiniz.

Başvurularınızı Derneğimiz üzerinden de yapabilirsiniz.

Derneğimize muracat  yada bilgi  hatlarımız.

Miram Str 70

34123 Kassel / Bettenhausen

Tel: 0561 575361

Email: bettenhausen@ditib-kassel.com

Internet: http://www.e-konsolosluk.net/

 

 

                                           

3. Ditib Gençlik Başkanlar  Toplantısı

Tarih: 28.02.2009
Yer: Ditib Fulda Genclik
Saat: 14.30

Gündem Maddeleri

1. Acilis

2. Bir önceki toplanti hakkinda fikir alisverisi

3. 23 / 24 Mayis Genclik ve Sporbayrami 
4. Dernekler Genclere nasil daha iyi hizmet verir
5. Bir sonraki toplanti gündem maddeleri
6. Istekler
7. Kapanis

Protokoll
Yer: Ditib Fulda
Tarih: 28.02.09
Saat: 14.30
1.Acilis
Acilis konusmasini yapan Özdem Özogul arkadaslari selamladi

2. Bir önceki toplanti hakkinda fikir alisverisi.
Toplantiya katilan derneklere protokol hakkinda ve son konusulan konular hakkinda herhangi bir istek ve dilekleri olan varmi diyr soruldu.

3. 23/24 Mayis genclik ve spor bayrami
Ditib Kassel Bettenhausen derneyinin yapacagi genclik ve spor bayramina dernekler manevi olarak destek vereceklerini bunun yani sira Fulda derneyi 12-15 yas arasi gencler icin futbol tunovasi düzenleyip katilabileceklerini bildirdiler.

Jugendfeuerwehr ile irtibata gecip bu eylenceye davet edip bir gösteri yapmalarini isteyelim.
Mattenberg Almina folkler grubunu ve tekvando ekibini getirebileceklerini söylediler
Fulda kick box ve güres takimi getirebileceklerini söylediler
Istiklal marsini bir cocuk önderliyinde okunmasi önerildi
Gerekirse bir türk ögretmenden bu konularda yardi talep edelim
Bir program sunucusu bir dernekler adina konusma yapack kisinin önceden belirlenmesi
Derneklerden yarisma faliyetlerine katilan cocuklara kartlar hazirlanip yaptiklari yarismalardan sonra bunlara puanlar verilerek ödüllendirilmesi ve sonunda kendilerine ödüllerinin verilmesi 
Ilahi ve sarki yarismasi önerildi
Tiyatro gösterisi önerildi
Günün anlam ve önemini anlata siirler okunmasi önerildi
28.03.2009 tarihinde yapilacak olan toplantida görevler ve yapilmak istenen faliyetler belirlenecek

4. Denekler Genclere nasil daha iyi hizmet verir

Genclik ve spor bayramindan sonra dernek baskanlari genclik kollari ve din görevlileri bir panele davet edilip bu konu hakkinda konusulup tartisilacak.Gerkirse disardan yardi talep edilecek (calisma ve eyitim atesesi- din atesesi)
5.Bir sonraki toplanti gündem maddeleri  23/24 Mayis genclik ve spor bayrami

6. Istekler
Bundan sonra yapilacak toplantilara ev sahibi derneyin baskani ve din görevlisi davet edilecek

Yapilan faliyetlere kücük yastaki cocuklarin da katilmasina özen gösterilmesine istendi
7.Kapanis

Bir dahaki toplanti 28.03.2009 da saat 13.30 Mattenber derneyinde yapilacak

4.Ditib Genclik Baskanlar ToplantisiTarih:28.03.2009
Yer : Ditib Mattenberg Genclik
Saat: 13.30Gündem Maddeleri1. Acilis
2. 23/24 Mayis genclik ve spor bayrami
3. Kutlu dogum haftasi
4. Istekler
5. Kapanis

Bitis Saat: 16.00 Saygilarimla

Özdem Özogul
Ditib Bettenhausen Genclik kolu Baskani

2. Ditib Gençlik Başkanlar  Toplantısı

        

                                                                             Katılan Dernekler

DITIB KASSEL BETTENHAUSEN 01773985210 genclikkollari@ditib-kassel.de        Katildi
DITIB KASSEL MERKES 01779326090 Yunuz-pasa@hotmail.de                                  Katildi
DITIB SCHAUENBURG 01739165101 Kaya_ahmet-emre@web.de                             Katildi 
DITIB BAUNATAL                                                                                                                       KATILMADI
DITIB MELSUNGEN 015224388874                                                                                     Katildi                                                                         

DITIB BORKEN                                                                                                                          Özürdiledi
DITIB KORBACH                                                                                                                        KATILMADI
DITIB KASSEL MATTENBERG 01721902281 mattenberg66@hotmail.com                Katildi
DITIB BAD HERSFELD 01743649245 yasincimbom@gmx.de                                       Özürdiledi
DITIB FULDA 017664218087 Player_fd_16_2004@msn.com                                        Katildi
DITIB WITTZENHAUSEN 015772022230 witzenhausen-cami@web.de                       Katildi
DITIB HESSISCH LICHTENAU 01639641962 ahmetyildirim@online.de                      Katildi
DITIB HOFGEISMAR                                                                                                                 Özürdiledi
DITIB WOLFHAGEN 01732750124                                                                                       Özürdiledi
VTS- VEREIN TÜRKISCHER STUDENTEN 015776132846 sayokan@hotmail.de    Özürdiledi
DITIB BEBRA   01786093812                                                                                                 Katildi    

 R. Ercan Tunalioglu ( Polis ) 0561-910-1044 Raif.ercan.tunalioglu@polizei.hessen.de 

Tarih: 24.01.2009

Yer: Ditib Bettenhausen Genclik

Saat: 13.00 Gündem

Maddeleri 1. Acilis

2. Bir önceki toplanti hakkinda fikir alisverisi

3. 23 / 24 Mayis Genclik ve Sporbayrami

4. Bir sonraki toplanti gündem maddeleri

5. Istekler

6. Kapanis

Protokol


Tarih: 24.01.2009 

Yer: Ditib Bettenhausen

Genclik Saat: 13.00
1. Acilis
- Baskan Özdem Özogul ( Ditib Kassel Bettenhausen ) Arkadaslari selamliyarak oturumu acti.
- Melsungen Dingörevlisi Murat Bozkurt ve Kassel Bettenhausen Dingörevlisi Mustafa Köksal Söz hakki isteyerek misafirleri selamliyip böyle toplantilarin sivil toplum örgütleri icin nakadar yararli nakadar faydali oldugunu dile getirdi. Baskanlar kendilerine tesekür ettiler.

2. Bir Önceki toplanti hakinda fikir alisverisi
- Bir önceki toplantiya katilamiyan dernekler bu toplantimiza tesrif etiler. Bu arkadaslar icin bir önceki toplanti hakinda bilgiler verildi. Baskan ve Baskan yardimcisi tanitildi. Bu toplantilarin neden gerekli oldugu anatildi. Gecen toplantilarda alinan kararlar onlarcada onaylandi.
Dernekler alinan karararlarden memnuniyetlerini dile getirdiler.

3. 23/ 24 Mayis Genclik ve Sipor Bayrami
- Bu kunudaki karar dernekler tarafindan tam anlasmaya varilmadi icin tüm dernekler tarafindan mi yoksa sadece Ditib Kassel Bettenhausen tarafindan mi yapilicagi belli olmadigi icin beklemede. Ama deliyemiz Bettenhausen tarafindan yapilsa bile öbür derneklerin genclik kollarinin bu faliyeti katilmasini arz ediyoruz. (Göres,Tekwandoa, Box, Halk oyunlari, Musik, Kemence, Saz, ). Bizim toplantimizda gözdemiz su oldu genclik kollarinin bu faliyeti destekledigini gözledik. Bu konugu daha detayli bir sekilde ilerdeki tarihlerde tekrar konusacagiz.

4. Bir sonraki Toplanti Gündem Madeleri
- 23/24 Mayis genclik ve Spor Bayrami
- Dernekler genclere nasil daha iyi hizmet verir

5. Istekler
- Parlemento gezisi: Bu konuyla Haluk Yaguz ( Ditib Kassel Bettenhausen 2.Baskan ) ilgilenib genclik kollarini bilgi vericek. Detaylar ilerideki bir Tarih de konusalacak.
- Osman Gülyesil ( Ditib Witzenhausen ) yerel derneklerle irtibata gecib ilerideki tarihlerde bilgi verecek.
- Türkiye gezisinin Türkiye ayagi icin Mursel Gür ( Ditib Kassel Bettenhausen ) ve Murat Bozkurt ( Ditib Melsungen ) , almanya ayagi icin Özdem Özogul ( Ditib Kassel Bettenhausen ) ve Selcuk Demircan ( Ditib Mattenberg ) ilgelenecek.
- Komser R. Ercan Tunalioglu bey derneklerin bölgelerindeki Polis irtibata gecip bölgelerindeki sorunlar hakkinda seminerler istemesini tavsiye etti. Böyle bir seminerin annen ve babalarada yapilmasinin yararli olacagini söyledi.
- Derneklerin Futbol turnovalarinda bazi konulara dikkat etmediklerini gördük. Bundan sonra yapilacak tunovalarda su konulara dikkat edilmesini oy birligiyle karar verildi
1. Yas siniri 16- 25 ve kücükler icin turnova yapilirsa 12-15 yas arasi olmasina karar verildi. Bu konuya Derneklerin Genclik kollarinin el atmasini ve bu konuya dikkat etmesini söylendi.6. Kapanis
-Birdahaki Toplantinin 28.02.2009 Yer Ditib Fulda Saat 14.30

Özdem Özogul
Ditib Kassel Bettenhausen Genclik Kollari Baskani

Email: genclikkollari@ditib-kassel.com

                                                                   

                                               

Dernekler  arası  Toplantısı  17.01.2009 Tarihinde Schauenburg Hof,da yapıldı     

      

      

      

       

        

Dernekler  arası  Toplantısı  17.01.2009 Tarihinde Schauenburg Hof,da yapıldı.

Yapmış olduğu ikramlardan ve hizmetlerinden dolayı Başda Deyerli Başkanım Sayın Coşkun Gürcan ve Din Görevlisi Cevat Hocama ve Diyer yönetim kurulu Arkadaşlarımıza Şükranlarımızı sunuyorum.

Davetli Dernekler

Kassel Merkez -Kassel Mattemberg - Kassel Baunatal - Kassel Bettenhausen – Kassel Schauenburg Hof Witzenhausen - Hessich Lichtenau – Bebra – Asfeld – Bad Hersfeld – Fulda – Borken – Stadtallendorf Neusatdt – Kirchhain – Latuerbach – Melsungen – Korbach – Hofgeismer – Wolfhagen  

Katılan Dernekler

Kassel Merkez -Kassel Mattemberg - Kassel Baunatal - Kassel Bettenhausen – Kassel Schauenburg Hof Witzenhausen - Hessich Lichtenau – Bebra – Bad Hersfeld – Borken – Melsungen – Korbach Wolfhagen 

22.11.2008 Tarihinde Bebra Toplantısından Aktarılan Maddeler.

Madde:

1. Geçlik.

2. 19 Mayıs.

3. Geçlik Kolarının Toplantıya işdirak etmesi .

 4. Toplantıları Aynı kişi tarafından yöneltmesi.

Maddeler Tekrak gündeme alındı ve kısaca işledi

Madde 1 ve 3 için söz alan Kassel Bettenhausen Gençlik kolları Başkanı Özdem Özoğul ve Yadımcısı Osman Gülyeşil Yapmış oldukların Faliyetleri ve almış oldukları kararları Yönetim kuruluna aktardılar.

Madde 2 için Söz alan Kassel Bettenhausen Başkanı Mursel Gür 23/24.05.2009 Tarihinde pilallanan gençlik Sipor bayramını beraberce yapılıp yada yapılmayacanı dile getirdi. Şayet beraberce yapılmayacaksa bu purojeyi kendileri Dernek olarak seve seve üstlenmeye hazır olduklarını dile getirerek sadece diyer derneklerden ricası maddi deyil manevi desdeklerini beklediklerini belirtdi.

Madde 4 için Söz alan Borken Dernek Başkanı Sayın Recep Akdağ Toplantıların aynı kişi tarafından yöneltilmesi konusuna deyinerek malesef iyi verimli olmayacağını ve bunu bizzat yılar önce aynı şekilde yapmak isdediklerini ve verili olamadıklarını dile getirdi. Kanuşmanın bitiminin ardından hemen oylama sunucu ile Madde 4 Kaldırıldı. Bundan sonra toplantılar ev sahipliği yapan kişi tarafından yönlendirilcek kararına varıldı. Birdahaki Dernekler arası Toplantısı Kassel Merkez Camii 21.02.2009 Saat 14°°

İşlenileçek Maddeler

1. Kutlu Doğum Hafdası içi Komute kurulması

2. 19 Mayıs Kararı

3. Sayın Recep Akdağ genel anlamda bu gibi Toplantılar nasıl yapılır ve yönetilir diye bir DiA Show isdeği.

Saygılarımla

KS HBC Başkanı Mursel Gür